Šių dienų išmanieji telefonai apjungia ne tik telefoną ir žinučių centrą, bet ir kompasą, nuotraukų ir vaizdo kamerą, pramogų kompleksą, socialinius tinklus ir… žibintuvėlį. Žmogus yra įpratęs juo naudotis kasdien (na, gal išskyrus žibintuvėlį ir kompasą) ir nenori prarasti išmaniojo telefono funkcijų net stovyklaudamas.
Tačiau ką daryti su tuo, kad šį prietaisą reikia kasdien įkrauti? Kur gauti elektros energijos? Miškuose ar laukuose nėra elektros lizdų. Į pagalbą ateina alternatyvioji energija. O paprasčiausias ir elegantiškiausias sprendimas yra saulės įkroviklis.
Tačiau kaip išsirinkti tinkamą “įkroviklį”, kad gautumėte pakankamai energijos savo elektroniniam draugui ir nesinešiotumėte papildomų kilogramų? Pabandykime tai išsiaiškinti atsakydami sau į keletą klausimų.
1. Kiek energijos reikia?
Norėdami tai padaryti, kreipkimės į išmaniojo telefono gamintoją (skaitykite “eikite į internetą”) dėl baterijos specifikacijų. Tarkime, kad turime “iPhone 4S”. Žinodami akumuliatoriaus talpą (1420 mAh) ir jo įtampą (3,7 V), nesunkiai galime sužinoti reikiamą energijos kiekį: 5,25 Wh. Tai maždaug 20 % perduodamos energijos sunaudojama kaip “tuščiosios eigos” įkrovimas. Tai reiškia, kad norint visiškai įkrauti įtaisą reikia 6,3 W grynosios energijos.
2. Ar įkrauti išmanųjį telefoną tiesiogiai, ar naudojant maitinimo bloką?
Įkrauti tiesiogiai iš saulės kolektoriaus galima, tačiau ne visada patogu. Telefonas visą laiką turi būti prijungtas prie skydelio, o tai sukelia tam tikrų nepatogumų dėl laidų (kuriuos taip pat reikia stebėti). Paprastesnis būdas – įkrauti išorinį akumuliatorių, gulintį patogioje kuprinės vietoje (arba akumuliatoriaus dėklą), ir tada perduoti energiją išmaniajam telefonui. Galbūt stovyklavietėje. Galbūt naktį.
Tačiau powerbankas taip pat turi savo efektyvumą, ir norint visiškai įkrauti išmaniojo telefono bateriją per jį reikės pridėti apie 50 % pradinės reikiamos energijos. Iš viso gausime reikiamą 7,8 W galią.
Vis dėlto mūsų pasirinkimas yra powerbanko įkrovimas kaip patogiausias, nevaržantis turisto judesių.

3. Kokios saulės baterijos reikia?
Rasti 5 V išėjimo įtampą turinčią saulės bateriją, kad galėtumėte įkrauti išmanųjį telefoną ar išorinę bateriją, nėra problema. Norint tinkamai įkrauti, reikia pasirinkti (apskaičiuoti) tinkamą galią.
Pavyzdys. Saulės kolektoriaus, kurio išėjimo įtampa yra 5 V, o srovė – 360 mA (galia – 1,8 W), matmenys yra 20×20 cm (saulės elemento plotas – 0,036 kvadratinio metro). Vidutiniškai per dieną Rusijoje vasarą ant 1 kvadratinio metro patenka maždaug 3,78 kW saulės spinduliuotės (su sąlyga, kad skydelis bus 70-80 laipsnių kampu statmenai žemei, imituojant nešiojimą ant kuprinės arba ant pastogės įrengtoje vietoje). Esant vidutiniam 12 % elementų efektyvumui, mūsų skydelis per dieną galės pagaminti apie… 16 vatvalandžių elektros energijos. DIENOMS. Kad įkrautume savo akumuliatorių per tris ar keturias saulės baterijos veikimo saulėje valandas, mums reikėtų bent dviejų panašių panelių.