2021 metai atneša pasikeitimų ir į statybos sektorių. Pateikus prašymą naujam pastatui statyti, jis jau turi atitikti A++ energetinę naudingumo klasę.
Kaip pastebi įmonės Eko2Šiluma direktorius Rolandas Grikšas, patvirtinus reikalavimą statyti ne mažesnės nei A++ klasės namus, rekuperacinė sistema tapo neišvengiama. Vis dar kyla klausimų, kodėl nepakanka tiesiog atidaryti langų?
Vasaros vakarais laikyti atidarus langus yra malonu, tačiau reikia įvertinti gyvenimą šalia judrios gatvės, žvyrkelio arba langų atidarymą šaltą žiemą. Natūralus vėdinimas neužtikrina pakankamo oro cirkuliavimo, nėra pastovus, be to yra išleidžiama šiluma, įsileidžiamos lauko dulkės, vabzdžiai, triukšmas.
Gerą fizinę ir emocinę žmogaus savijautą lemia švarus oras, tad rekuperacinė vėdinimo sistema turetų būti toks pats savaime suprantamas dalykas, kaip ir šildymo sistema. Ir ne tik del statybos reikalavimų, o pirmiausia del komforto.
Mitsubishi Electric rugsėjo mėnesį pristato naujieną – Lossnay rekuperatorių VL-CZPVU-R/L-E[WU2] . Įrenginyje yra galimybė oro padavimą jungti arba iš kairės arba iš dešinės pusės, del to ortakių prijungimas prie įrenginio yra dar paprastesnis. Įrenginys per vieną ortakį iš lauko traukia orą i rekuperatorių, čia jis filtruojamas, sušyla rekuperatoriaus šilumokaityje ir tik tada įleidžiamas į patalpą.
Ištraukiamas iš kambario oras taip pat keliauja per rekuperatoriuje esantį šilumokaitį, jame atiduodamas savo šiluminę energiją iš lauko įeinančiam oro srautui. Taigi, jokio išorinio triukšmo, nejaučiamas diskomfortas ir dėl patenkančio šviežio oro – jis nebūna lauko temperatūros, patenka į patalpą jau sušilęs. Šiuolaikiniai pastatai yra ypač sandarūs, todėl didėja pelėsio ir įvairių bakterijų dauginimosi tikimybė. Lossnay rekuperatoriai sureguliuoja drėgmės lygį ir užkerta kelią pelėsio, erkučių, bakterijų plitimui.
Rekuperatorius neturi kondicionavimo funkcijos ir nėra skirtas šaldyti. Rekuperatorius turi Bypass funkciją – pagal nustatytas temperatūrų reikšmes automatiškai uždaro viduje esantį šilumokaitį ir atidaro oro apėjimo kanalą. Tokiu būdu yra sustabdomas šilto oro tiekimas į patalpas, kai to nereikia. Dažniausiai Bypass funkcija naudojama vasaros naktimis, kai per dieną būstas įkaista, o vakare oras atvėsta. Lauke orui tapus vėsesniam nei viduje, rekuperatorius automatiškai į vidų ima tiekti gaivų, prafiltruotą lauko temperatūros orą – tai išmanu ir komfortiška.
Lossnay rekuperatorius VL-CZPVU-R/L-E įrenginys turi du filtrus – ištraukiamam orui ir tiekiamam į patalpą orui, kuris šalina vabzdžius, žiedadulkes, nešvarumus. Esant poreikiui, galimas ir trečias pasirenkamas filtras – vidutinio efektyvumo arba aukštos klasės filtras – kurie sulaiko ir mikroskopines daleles. Valdymo pultelis turi šviečiantį skystųjų kristalų ekraną, juo naudotis patogu ir paprasta. Lankstesnės programavimo galimybės įgalina optimalesnį vėdinimo sistemos darbą mažesnėmis elektros sąnaudomis. Pavyzdys – savaitinio laikmačio funkcija, kuomet galima pasirinkti skirtingus ventiliatoriaus greičius (režimus) tam tikromis valandomis įvairiomis savaitės dienomis.
Jei A++ klasės pastate (jo dalyje) bus įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,80 , o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³. ( Šis reikalavimas netaikomas sandėliavimo, garažų, gamybos ir pramonės paskirties pastatams).
Pasak Eko2Šiluma direktoriaus Rolando Grikšo, šiai dienai pagal energinio naudingumo klasei keliamus reikalavimus, rekuperacinė sistema turi būti dar efektyvesnė, sistemų su šilumogrąža efektyvumas turi būti itin aukštas, todėl pasirinkus Mitsubishi Electric Lossnay rekuperatorių dėl vėdinimui keliamų reikalavimų neturėsite problemų sertifikuojant pastatą.