Renovuojant daugiabutį, pagal Daugiabučių namų atnaujinimo modernizavimo projektą, galima rinktis įrengti ir alternatyvias šildymo sistemas. Tokie netradiciniai sprendimai leis gauti papildomos šilumos energijos, taupyti tiek šilumą, tiek karštą vandenį, saugoti gamtą.
Alternatyvos populiarėja
Pirmasis žingsnis dėl inovatyvių sprendimų įgyvendinimo turėtų būti priimtas vykstant pirmiems renovacijos etapams, kai pasiūlomi du arba trys darbų paketai, kuriuos reikėtų atlikti modernizuojant pastatą.
Tiesa, alternatyvios energijos panaudojimas dažniausiai pasiteisina tik įgyvendinat kompleksinį namo atnaujinimą – jei daugiabutis kiauras, atsinaujinančios energijos šaltiniai tik nežymiai gali sumažinti gyventojų išlaidas.
„Pavyzdžiui, geoterminio šildymo įrengimas galbūt ir kainuoja brangiau, tačiau, atsiperka su kaupu. Be to, renovacija yra atliekama ne vienai dienai”, – patvirtina Alytaus bendrijos pirmininkas Juozas Čaplikas.
Alternatyvaus šildymo įmonių grupės atstovės Godos Getautaitės teigimu, Lietuvoje vis daugiau žmonių, kurie yra suinteresuoti galimybe naudoti atsinaujinančią energiją savo namams, o pastaraisiais metais užklausų padaugėjo ir iš daugiabučių gyventojų.
Pasak jos, renovuojamuose daugiabučiuose galima diegti tokias sistemas, kaip geoterminis šildymas, jeigu nėra pakankamo dydžio sklypo, galima įrengti oras–vanduo šilumos siurblius, naudojančius lauko oro energiją.
Šias sistemas pasirenkantys vartotojai neretai gali būti nepriklausomi nuo šilumos ar gamtinių dujų tiekėjų, žymiai sumažėja ir gyventojų išlaidos šildymui. Pasak G. Getautaitės, kiekvienas atvejis skirtingas, tačiau naudojant alternatyvią šildymo sistemą šildymo kaštai gali sumažėti iki 80 proc.
Pažangi renovacija atsiperka
Skeptišką požiūrį į alternatyvius šildymo būdus gali paneigti gerosios praktikos pavyzdžiai, kurie patvirtina, kad efektyvus alternatyvios energijos naudojimas Lietuvoje yra įmanomas.
Pasak Birštono būsto energijos taupymo agentūros skyriaus laikinai einančios direktoriaus pareigas Vilmos Savukynienės, žmonės vis dar baiminamasi, kad alternatyvūs energijos šaltiniai gali neatsipirkti, todėl bent jau Birštone yra vos vienas daugiabutis, kuriame įrengtas saulės energijos kolektorius. Tai – alternatyva šildymui arba karšto vandens paruošimui.
Vienas iš pavyzdžių gali būti ir Vilniaus mieste, Gynėjų g., 90 butų esantis daugiabutis, kuriam atlikta galimybių studija. Šio daugiabučio planuose – įrengtas oras–vanduo šilumos siurblys, kuris ruošia karštą vandenį kartu su centriniu šildymu. Naudojant tokią sistemą šildymo kaštai sumažėja apie 50 proc.
Alternatyvaus šildymo įmonių grupė pateikia trumpus Gynėjų g. esančio namo skaičiavimus. Štai, pavyzdžiui, šio namo energijos poreikis – 600 000 kWh/metai, į šį skaičių įeina ir 200 000 kWh, skirtų karšto vandens ruošimui. Šilumos siurblys pagamins šildymui ir karštam vandeniui 466779 kWh energijos, sunaudodamas 142828 kWh elektros energijos. Trūkstamą energijos kiekį gamins centrinis šildymas (133244 kWh). Taigi, tokiu būdu, per metus bus sutaupyta 323929 kWh.
Tiesa, G. Getautaitė atkreipia dėmesį, kad siekiant užtikrinti kokybišką modernių energiją taupančių priemonių įgyvendinimą daugiabučiuose svarbu įvertint ir darbus vykdančios kompanijos profesionalumą ir patirtį bei naudojamos įrangos kokybę.